21 лютого на першому засіданні у 2023 році Національний кластер Кібербезпеки представив основні напрямки стратегії розвитку кіберстійкості України, завдяки внеску Георгія Дубинського (заступника Міністра цифрової трансформації України), Володимира Мохора (генерального директора Інституту проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є Пухова НАН України), д-ра Ігоря Лінькова (ад’юнкт-професора Університету Карнегі-Меллона та старшого науково-технічного керівника Центру інженерних досліджень і розробок армії США) та д-ра Андрія Пазюка (радника заступника Міністра цифрової трансформації).

Основною темою конференцій було визначення цифрової стійкості України, її методології та застосування. У воєнний час цифрова стійкість стала рятівною і є невід'ємною складовою майбутнього процесу відновлення та модернізації економіки. З 2019 року Міністерство цифрової трансформації є ідейним ініціатором таких планів і прагне продовжувати свою місію з формування цифрової нації. Український цифровий компас повинен відповідати цифровому порядку денному ЄС і водночас зосереджуватися на технічних деталях та ефективних стратегіях для забезпечення ефективності державних послуг/державних технологій, інфраструктури/розумних мереж та бізнесу/громадянського суспільства.

Російське вторгнення створило серйозні виклики з точки зору руйнування цифрової інфраструктури, кібератак, поширення дезінформації та дезінформації, браку даних, неефективності державного управління.

У процесі відновлення Україна повинна вдосконалити свою цифрову сферу, щоб зробити її стійкою. Тому важливо забезпечити гнучкість реєстрів критично важливих даних та систем обміну інформацією, що дозволить їм краще відновлюватися у разі атак та загроз.

Цифрова стійкість є ключовим елементом для цифрової нації, яка дозволяє зберігати свої активи та інфраструктури, що її обслуговують, більш ефективно, з більшою точністю у розподілі ресурсів та швидшим процесом прийняття рішень, ніж нецифрові країни.

Для досягнення цієї мети - повністю цифрової України до 2030 року - місцеві громади та зацікавлені сторони повинні працювати разом з міжнародними компаніями над розбудовою місцевого потенціалу та збільшенням інвестицій у цифрову стійкість.

Учасники підкреслили, що Україна потребує більшої підтримки та розвитку ефективних цифрових рішень, щоб забезпечити функціонування економіки та суспільства. Після року російського вторгнення, досвід цифрової стійкості, набутий Україною, може бути корисним і для її союзників.